Piece chlebowe gospodarskie
POWRACAJACA TRADYCJA doskonałych wypieków
PRZYWRACAMY ZAPOMNIANE SMAKI
Jako jedyni producenci w Polsce ( nie znamy producentów takich pieców w innych krajach, podobno na zamówienie robią Niemcy za 32.000 EUR ) oferujemy prawdziwe murowane z cegły, kumulacyjne piece piersiowe do wypieku chleba, wszelkiego pieczywa, mięs, ryb, pizzy, warzyw itp…Konstrukcja wzorowana na mobilnych wojskowych piecach niemieckich z okresu I i II WŚ powstała przy pomocy właściciela Muzeum Piekarstwa Vogt w Pleszewie. Piece opalane drewnem, wybitnie ekonomiczne. Piece budowane są przez uznaną w Polsce i wielu krajach Europy firmę CALABRIA specjalizującą się w produkcji profesjonalnych pieców do pizzy, wykonany starannie przez najlepszych zdunów w jakości której można pozazdrościć. W zależności od wersji piec posiada jedną lub dwie komory. Dwukomorowy ma górną i dolną połączone kanałem termo dymowym z szybrem obrotowym do regulacji przepływu. Komory posiadają metalowe oszklone, dzielone drzwiczki a górna dodatkowo odcinającą klapę. Mają również zasuwane zsypy popiołu a pod piecem jest wygodna szuflada. Wbudowany termometr pokazuje realną temperaturę ścian komory górnej czyli kumulację ciepła. Piec jest doskonale zaizolowany wełną ceramiczną. Spadki dzienne temperatury to niewiele ponad 10°C . Poszycie zewnętrzne pracującego pieca jest zimne. Zastosowanie pieca ogranicza tylko wyobraźnia. Może pracować na zewnątrz pod prostym zadaszeniem. Jakość pieczywa jest nieporównywalna z produktami z nowoczesnych piekarni. W piecu jednokomorowym dostępna jest 3 szufladowa stalowa zabudowa podstawy. Upieczone w nim mięso lekko odchodzi od kości. Można piec małe prosiaki lub całe udźce np. baranie. Wołowina piecze się wyśmienicie, nie schnie. Piec może służyć rodzinom lub skutecznie poszerzyć ofertę dobrych restauracji. Używany codziennie jest bardzo ekonomiczny i zapewni zdrowe, doskonałe potrawy nieosiągalne z piekarników. Piec jedno komorowy jest piecem hybrydowym, przystosowanym do montażu palnika i zasilania gazem z sieci lub z butli. Piece są mobilne, transportowane w całości lecz do rozładunku niezbędny jest dźwig lub ładowarka widłowa.
Jeśli chcesz mieć własne zdrowe wypieki dla Rodziny i Przyjaciół przyjedź do nas abyśmy Ci pokazali możliwości pieca gospodarskiego. Będziesz zdumiony!
PROJEKT WIEJSKA TRADYCYJNA CHATA ZAPOMNIANYCH SMAKÓW
Smutne jest to, że wraz z naszymi Dziadkami odchodzą w wieczne zapomnienie wspaniałe przepisy na tradycyjne lokalne potrawy. Giną na zawsze nie przekazywane z pokolenia na pokolenie stare receptury i umiejętności kulinarne. Obecne czasy i tempo życia nie sprzyjają kultywacji tradycyjnej kuchni. Integracja członków lokalnych społeczności, wspólne spotkania sąsiadów i ich wieczorne rozmowy również szybko zanikają ze względu na telewizję i internet dokąd to przenosi się sfera życia a szczególnie młodzieży, która coraz mniej zainteresowana jest tradycją pokoleniową. Era fastfoodów skutecznie zmieniła na negatywne nawyki żywieniowe i podejście do rangi zdrowego jedzenia. Nie jest tajemnicą, że coraz więcej osób choruje na nowotwory, które powstają z powodu spożywania niskiej jakości szkodliwych, konserwowanych chemicznie produktów. Ideą projektu jest tworzenie spotkań mieszkańców a szczególnie kobiet, gospodyń i przekazywanie sobie nawzajem porad kulinarnych i starych , zdrowych przepisów opartych na lokalnych tradycjach. które w ten sposób zostaną ocalone od zapomnienia. Celowe jest zapraszanie najstarszych gospodyń aby podzieliły się swą wiedzą i udostępniły tradycyjne umiejętności. W ten sposób może powstać KSIĘGA KUCHARSKA danej wsi z przepisami i nazwiskami osób które te przepisy przekazały, księga która może być prowadzona i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Chata ta będzie również miejscem gromadzenia starych naczyń i narzędzi kuchennych, nie używanych już, z reguły wyrzucanych jako niepotrzebne. Każdy z tych przedmiotów jest częścią życia naszych przodków i kryje w sobie mnóstwo historii. Każdy przedmiot może być opisany nazwiskiem właściciela. Bardzo szybko powstanie lokalne mini muzeum. To ostatni moment na takie działania gdyż w dobie kuchenek indukcyjnych i mikrofalowych cała dobroć zdrowej lokalnej tradycji kulinarnej zaginie.
Aby umożliwić powstanie takiego miejsca proponujemy zorganizowanym wiejskim społecznościom gotowy i wyposażony w podstawowy sprzęt, zintegrowany obiekt kontenerowy wykonany w praktycznej technologii zapewniającej komfort i bezpieczeństwo użytkowania zwany wstępnie „CHATĄ ZAPOMNIANYCH SMAKÓW”. Obiekt składa się z części roboczej i praktycznej werandy. Sercem chaty jest tradycyjny ceglany piec gospodarski wykonany profesjonalnie przez firmę specjalizującą się w budowie gastronomicznych pieców kumulacyjnych opalanych drewnem. Piec ten posiada konstrukcję wzorowaną na starych piecach piersiowych zupełnie dziś już nie używanych, wypartych przez nowoczesne piece elektryczne. Prototyp pieca powstał przy pomocy kustosza Muzeum Piekarnictwa w Pleszewie. Piec o dużej komorze wypieku ma nieograniczone zastosowanie kulinarne . Może pracować w szerokim zakresie temperatur nawet do 450°C. Ściany chaty o stalowej konstrukcji ramowej wykonane są z płyty warstwowej izolującej ciepło a ich powierzchnia zewnętrzna przygotowana jest pod artystyczne malowanie w lokalne tradycyjne motywy graficzne. Pomieszczenie robocze wyposażone jest w stół z grubym blatem drewnianym o długości prawie 6 metrów pozwalającym na swobodną prace nawet kilku osób. Wyposażeniem dodatkowym jest profesjonalny mieszalnik spiralny dwubiegowy, który pozwala na produkcję dowolnego rodzaju ciasta lub farszu a uzupełniającym są profesjonalne narzędzia do obsługi pieca.
Celem wdrożenia projektu jest:
– integracja członków społeczności lokalnej
– ocalenie od zapomnienia tradycji lokalnych i receptur
– okazanie szacunku starszym ludziom poprzez zainteresowanie przekazywaną przez nich wiedzą i umiejętnościami kulinarnymi
– katalogowanie starych tradycyjnych przepisów kulinarnych kuchni lokalnej
– ocalenie przed zniszczeniem i ochrona ostatnich pamiątkowych egzemplarzy zabytkowego sprzętu gospodarstwa domowego
– powrót do kultury produkcji zdrowej żywności na bazie lokalnych tradycji
– spotkania na płaszczyźnie kulinarnej i wymiana doświadczeń z sąsiednimi zaprzyjaźnionymi członkami społeczności
– edukacja młodzieży w zakresie prac i czynności gospodarskich na bazie wykorzystywania starych przepisów na lokalne tradycyjne potrawy
Konstrukcja przygotowana pod wielokrotny transport dźwigowy. System plug and play po doprowadzeniu mediów gotowy do pracy. Zamontowany piec wraz z odprowadzeniem spalin.